Макрон „не е на иста фреквенција“ со Бајден за Путин


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Претседателот на Франција, Емануел Макрон, предупреди на „вербална ескалација” откако американскиот претседател Џо Бајден завчера во Варшава го опиша Владимир Путин како „крвник” и во својот говор рече дека „тој повеќе не може да биде на власт”, пренесува АФП.

„Не би користел такви термини бидејќи сè уште сум во преговори со претседателот Путин“, рече Макрон. Коментирајќи ги изјавите на Бајден за рускиот претседател, Макрон рече дека сака „да ја запре војната што Русија ја започна во Украина без војна“.

„Тоа е целта и ако сакаме да ја постигнеме, не ни треба ескалација со зборови или дела. Ние Европејците не смееме да подлегнеме на ескалација, и не смееме да заборавиме на нашата географија и историја. Не сме во војна со рускиот народ “, рече тој и додаде дека Европа повеќе не е во контекст на Студената војна меѓу Москва и Вашингтон.

Макрон исто така рече дека ќе разговара со Путин во понеделник или вторник за да организира, без одлагање, евакуација на жителите на Мариупол, со помош на Турција, Грција и хуманитарни организации и со соработка на украинските власти и градоначалникот. Тој го поздрави „херојството“ на жителите на Мариупол.

Според податоците дадени од градоначалникот, досега во Мариупол се убиени повеќе од 2.000 цивили. Претседателот Володимир Зеленски објави дека околу 100.000 луѓе се уште се блокирани во тој град на Азовското Море.