Актуелно

Мајски петок и викенд со летна спарнина

Денес, петок, 15 мај, времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло, со чувство на летна спарнина во воздухот. Ќе има и умерена локална појава на облачност.

Ќе биде забележан и ветар кој ќе дува малку засилено од југозападен и северозападен правец. Максималните дневни температури ќе се движат помеѓу 28 и 35 степени Целзиусови.

Такви временски услови ќе владеат и во Скопје и околината, каде ќе има сончево и топло време со умерена облачност. Максималната дневна температура ќе се искачи до 33 степени.

Такви временски услови ќе се задржат и во претстојниот викенд, кога ќе имаме максимална температура нешто над 35 Целзиусови.

To Top