Ливерпул не му даде вистинска шанса – сега го сака половина Европа

Унгарскиот голман Петер Гулачи оваа сезона пружа одлични партии во дресот на германски Лајпциг.

Овој 27-годишен голман е еден од најзаслужните за добрите резултати на овој клуб во изминатите две сезони, а добрите настапи би можеле да му донесат трансфер на кариерата.

Како што пренесуваат англиските медиуми, интерес за Гулачи покажува лондонски Челзи, меѓутоа ќе треба да ја победа конкуренцијата бидејќи за него се заинтересирани уште Реал Мадрид и ПСЖ.

Гулачи сигурно ќе има „слатки маки“ околу изборот, а германскиот клуб за неговата слобода бара 30 милиони евра.

Инетресно е дека Гулачи кариерата ја започна во Ливерпул, но на „Енфилд“ никогаш не доби вистинска шанса, а потоа преку Салзбург стигна до Лајпциг.