Линекер има нова изјава за Германците


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Гери Линекер во минатото изјави дека фудбалот е едноставна игра во која 22 мажи трчаат по топката и на крајот секогаш Германија победува.

Таа изјава на Англичанецот стана легендарна, но синоќа доби модификација, откако Германците победија со играч помалку во судиското продолжение против Шведска.

„Фудбалот е едноставна игра во која 22 луѓе ја бркаат топката 82.минути, тогаш Германците добиваат црвен картон, па потоа 21 човек ја брка топката уште 13 минути и тогаш, некако на крајот Германците стигнуваат до е*ената победа“, напиша Линекер на Твитер.