КСС го прекин протестот уште на првиот ден – се жалаат на притисоци


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба! ↓↓↓Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) го прекина денешниот протест пред Собрание, поради притисоци врз членството, пренесува Радио Слободна Европа.

На најавениот собир пред протестот во Жена парк во центарот на градот се појавија околу стотина административни работници без транспаренти, а дополнително ќе се одлучува дали од утре ќе има протести.

Претходно од овој Синдикат најавуваа секојдневни протести пред Влада и Собрание додека не се исполнат нивните барања за усогласување на платите со минималецот.

КСС бара зголемување на бодот на 103 денари во брито износ, со што најниската плата во јавниот сектор би била околу 18 200 денари и би се усогласиле останатите плати на сите во јавниот сектор.