Конечно се огласи Оливер: Тоа беа тешки денови!


Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1


Англискиот судија Мајкл Оливер за прв пат проговори во врска со контроверзниот пенал кој го досуди на мечот помеѓу Реал Мадрид и Јувентус во Лигата на шампиони.

Оливер во последните секунди од мечот досуди сомнителен пенал во полза на Реал Мадрид, кој беше одлучувачки за пласман на „кралевите“ во полуфиналето.

После тоа англискиот судија доби лавина на критики, но и смртни закани.

„Тоа беа тешки неколку дена. Но во исто време беше убаво што толку многу луѓе после мечот беа спремни да ме одбранат. Тоа беше многу значајно за мене. После тоа многу луѓе ме сретнаа на улица и ми дадоа поткрепа. Убаво е да знаеш дека луѓето ценат дека сум донел правилна одлука“, изјави Оливер.

Мајкл Оливер ќе му суди на Манчестер Јунајтед и Челзи во финалето од ФА Купот, кое на програмата е на 19-ти мај.