Која храна може да го подобри вашиот сексуален живот?

Која храна може да го подобри вашиот сексуален живот?

Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Храната и сексот се повеќе поврзани отколку што мислите.

Сигурно сте слушнале дека остригите не се само вкусна храна, туку и врвен афродизијак. Сепак, зголемувањето на либидото или подобрувањето на вашиот сексуален живот е повеќе од само јадење одредена храна.

Вашето либидо е суштински поврзано со тоа колку ви треба секс, но на него можат да влијаат многу работи, како што се вашата ментална и емоционална состојба, стресот, мобилноста, хормоните и исхраната. Кога зборуваме за јадење одредена храна која може да го подобри вашиот сексуален живот, ние всушност зборуваме за здрава исхрана која ќе ја подобри вашата издржливост, протокот на крв и здравјето на срцето, а сето тоа може да придонесе за високо либидо.

Додека остригите, темното чоколадо и виното се познати како афродизијаци, исхраната богата со омега-3 масни киселини е една од најдобрите работи што можете да ги направите за вашиот сексуален нагон, бидејќи придонесува за подобро здравје на срцето. Еве зошто лососот е една од најдобрите намирници за подобрување на либидото!

Врската помеѓу храната и сексот

Одржувањето здрава исхрана е еден од столбовите на сексуалното здравје и благосостојба. Поточно, јадењето храна која може да има корист за здравјето на срцето може да го подобри протокот на крв, издржливоста и виталноста.

Ајде да погледнеме на еректилната дисфункција, на пример. Ова е честа појава кај мажите која може да влијае на поединецот и нивните партнерки. Истражувачите откриле дека постои силна врска помеѓу нездравата исхрана, здравјето на срцето и еректилната дисфункција. Исто така, откриено е дека високиот крвен притисок (кој може да биде предизвикан од нездрава исхрана) може негативно да влијае и на жените и на мажите. Познато е дека доведува до еректилна дисфункција кај мажите, а кај жените е познато дека доведува до намалување на либидото, екстремен замор и неправилен проток на крв.

Како можат да помогнат омега-3 масните киселини?

Можеби се прашувате каква врска има лососот со сето ова? Поради високата содржина на омега-3 масни киселини, лососот е една од најздравите намирници за вашето срце и работи како одлична алтернатива на црвеното месо, преработеното месо или храната со поголема количина на транс масти.

Вклучувањето на омега-3 храна како лосос, ореви, чиа семе или соја во вашата исхрана може да помогне да се подобри здравјето на срцето, што пак ќе се грижи за вашата севкупна виталност, издржливост и либидо.

Сексот може да ви помогне да живеете подолго

Ова е можеби најдобрата вест што сте ја слушнале денес. Истражувањата покажуваат дека повеќе секс може да доведе до подолг и поздрав живот. Студијата објавена во списанието за здравје и социјално однесување покажа дека повеќе секс и повеќе оргазми се поврзани со помалку кардиоваскуларни проблеми подоцна во животот. И уште една десетгодишна студија покажа дека оние кои имале повеќе секс ги намалуваат шансите да умрат од коронарна срцева болест.

Всушност, истражувачите откриле дека на Икарија (која е една од петте сини зони во светот и дом на некои од најдолговечните луѓе) околу 80% од луѓето над 65 години имаат редовен сексуален живот!