Клоп бара пари и Серџи Роберто за Кутињо!?


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Медиумите тврдат дека Ливерпул конечно се согласил да го продаде Кутињо, но само под нивни услови.

Ливерпул е спремен да го продаде Кутињо во јануари за сума од 150 милиони евра со вклучени бонуси. Најпрво „црвените“ бараа само кеш, но сега сакаат да бидат вклучени и некои играчи. Најголемата желба на Клоп е Серџи Роберто!

Играчот кој е производ на „Ла Масија“ вреди помеѓу 40 и 50 милионие евра, но оваа сезона не добива голема минутажа. На десната бековска позиција игра Семедо, а во средниот ред конкуренцијата е огромна.

Поради тоа Роберто сака да ја промени средината, има 25 години и сака да игра, а со оглед на неговите квалитети во секој друг клуб би бил стандарден.

Клоп смета дека Серџи Роберто ќе биде идеално засилување за неговиот тим, бидејќи може да игра и како десен бек, но и да биде адекватна замена за Емре Чан во средниот ред.

Останува да видиме дали Барса е спремна да се откаже од својот универзалец за да го добие потписот на Кутињо.