Камерунец му пресуди на Камерун во корист на Швајцарија – воопшто не се израдува на постигнатиот гол (снимка)


Три дерби натпревари овој викенд ↓↓↓


Швајцарската репрезентација запиша минимална, но значајна победа против Камерун во првиот меч на Мунијалот.

Херој за Швајцарците беше родениот Камерунец, Емболо, кој го постигна единствениот гол на мечот.

Камерун имаше свои шанси во првото полувреме, но не успеа да го свлада расположениот голман Зомер.

Одлучувачкиот момент на натпреварот се случи на стартот на вториот дел кога Емболо кој е роден во Камерун го совлада Онана.

Швајцарија после успеа да го зачува резултатот и да се заканува со контранапади, а Сеферовиќ пропушти одлична шанса да зголеми на 2:0.