Ставови

КАКО СЕ СПРАВУВААТ СПОРТСКИТЕ ОБЛОЖУВАЛНИЦИ СО НЕДОСТИГОТ НА СПОРТСКИ НАСТАНИ СРЕДЕ ПАНДЕМИЈАТА

Поминаа неколку месеци откако Светската здравствена организација официјално прогласи светска пандемија поради коронавирусот или КОВИД-19. Повеќе од сто земји сега се борат со заканата од овој вирус и поради тоа се погодени многу индустрии.

Спортската индустрија е исто така тешко погодена од оваа пандемија. Од почетокот на случувањата, многу лиги и здруженија веќе ги откажаа своите настани и многу навивачи и луѓе во индустријата се очајни. Недостаток на спортски настани до сега, па и во следните неколку недели, исто така, влијае на спортските обложувалници.

Во моментов, на многу казина и обложувалници во светот им е наредено да се затворат за да помогнат во борбата против ширењето на вирусот. Поради ова, операторите сега се фокусирани на нивната онлајн публика. Се уште има многу онлајн казина на Интернет, а оние најпопуларните во секое време можете да ги најдете на kladenje.mk.

Овие обложувалници и казина се главно оние кои нудат и онлајн игри на своите клиенти. Меѓутоа, дури и ако деновиве има недостаток на спортски настани, овие обложувалници се уште се обидуваат да најдат начини да им дадат на своите клиенти повеќе опции кога станува збор за обложување.

Исто така, не станува збор само за да им дадат на своите клиенти повеќе опции кога станува збор за обложување, туку и да се осигураат дека остануваат во деловно работење додека сето ова се случува. Коосновачот на компанијата Helfant Ventures – Бевилаква, која е советодавна и инвестициска фирма за спорт и забавни индустрии, истакна дека станува збор огромни загуби во моментов.

Крис Бевилаква рече: „Сега нема клиенти. Многу компании ќе затворат поради финансиски тешкотии“.

Настрана од тоа, некои спортски обложувалници започнаа со можност за облози на теми како политика или ТВ-емисии. Сега некои нудат можност да се обложите дури и за временските услови. Луѓето сега можат да се обложуваат на температурите во различни градови, па дури и на последната песна што ќе се испее во сезонското финале на „Американски идол“.

Во Русија, работите исто така се снаоѓаат на секаков начин. Руските букмејкери сега исто така нудат шанси за настани кои не се поврзани со спортот. На нивните веб-страници има можност да се обложувате на теми посветени на пандемијата на коронавирус. Ова вклучува обложување за тоа кога Москва ќе биде целосно затворена, кога во Русија ќе снема брашно, леќа во продавници и слично.

Ова само покажува како онлајн обложувалниците стануваат креативни кога станува збор за осигурување дека тие ќе останат во деловна активност. Сепак и покрај оваа опција да се понудат шанси за настани кои не се поврзани со спортот, се уште има обложувалници што одлучиле привремено да престанат со своите активности.

Се уште има спортски настани што обложувалниците можат да ги понудат. За ова зборуваше Дејвид Штраус, шефот на MyBookie. Тој рече: „Со сигурност може да се каже дека деведесет и пет проценти од нашата добивка потекнува од спортската сцена во Северна Америка. Додадовме многу странски спортови што луѓето можеби не ги чуле, како што е украинскиот тенис на маса“.

Обложувалници меѓу кои и 1xBet сега имаат опција за обложување на турнири како што се Counter-Strike, Global Offensive и слично. Другите популарни турнири во е-спортовите се за игри како Fortnite, Dota 2, League of Legends и Call of Duty. Овие турнири можат лесно да се емитуваат на платформи за видео стриминг како YouTube и Twitch.

Е-спортот всушност може да игра важна улога во индустријата за обложување во вакви времиња. Се очекува повеќе луѓе да започнат да ги следат турнирите од е-гејминг индустријата бидејќи остануваат во своите домови за време на карантинскиот период поради коронавирусот.

Експертите велат дека ова е добро време индустријата да се најде во центарот на вниманието. Ако недостатокот на спортски настани и карантинскиот период нема да ја зајакнат споменатата индустрија, тие велат дека никогаш нема да го привлечат вниманието што многу би сакале да го добијат.

To Top