Славни

Најбрзиот човек на светот за прв пат стана татко

Усаин Болт и неговата партнерка Каси Бенет станаа родители за прв пат, откако Каси на светот го донесе нивното бебе.

Осумкратниот освојувач на златни олимписки медали треба да го сподели со јавноста името на својата новородена ќерка, но веста за нејзиното раѓање во понеделникот ја сподели премиерот на Јамајка, Ендру Холнес.

„Честитаме на нашата спринтерска легенда Усаин Болт и на Каси Бенет за доаѓањето на свет на нивното девојче“, напиша јамајканскиот премиер на Твитер.

33-годишниот спринтер од 2014 година е во врска со 4 години помладата Бенет. Болт во јануари потврди дека неговата партнерка е бремена.

„Само сакам да кажам дека стигнува крал или кралица“, напиша тогаш Болт.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kasi J. Bennett (@kasi.b) on

Болт се повлече од професионалниот тартан после Светското атлетско првенство во 2017 година, во Лондон, кога во последната трка се здоби со повреда на коленото. Тој е 11-кратен првак на светот и останува единствениот човек во историјата кој освои златни медали на три Олимпијади по ред – 2008, 2012 и 2016. Јамајканецот, исто така, ги држи официјалните рекорди на 100 и 200 метри.

To Top