Јигит ја прегрна својата мајка после 52 часа поминати под урнатините


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Непрекинато тече спасувачката акција во Турција за извлекување на погодените од земјотресите што во понеделникот го погодија југоистокот на земјата.

Една од приказните која заврши со среќен крај и денеска го обиколува светот е извлекувањето на осумгодишниот Јигит Чакмак.

Детето помина дури 52 часа под урнатините од зграда во провинцијата Хатај, а денеска беше извлечен жив и здрав. Во солзи го чекаше неговата мајка, која Јигит силно ја прегрна откако спасувачите во раце го однесоа кај неа.

Билансот од разорните земјотреси во Турција и Сирија се менува од минува во минута. Последните бројки говорат дека во двете држави загинаа над 11 000 лица, а над 50 илјади се повредени.