Јапонските власти ги замрзнуваат средствата на три белоруски банки во Јапонија

Јапонските власти наредија замрзнување на средствата на три белоруски банки во Јапонија, соопшти владата синоќа.

Оваа санкција доаѓа неколку дена откако земјите на ЕУ се согласија да ги заострат санкциите кон Минск поради нејзината поддршка за руската инвазија на Украина. Трите банки што ќе бидат санкционирани со замрзнувањето на имотот на Јапонија се Белагропромбанк, Банката Дабрабит и Банката за развој на Република Белорусија, соопшти Министерството за надворешни работи.

Јапонската влада, исто така, најави хуманитарна донација од 100 милиони долари за Украина и нејзините соседни нации за помош на Украинците кои бегаат од војната. Последните санкции на Токио кон Белорусија, кои треба да бидат воведени од 10 април, доаѓаат додека Јапонија дејствува со своите партнери од Г7 за да ја притисне Москва со низа ограничувања за финансиските институции и извозот, вклучително и полупроводници. Јапонија претходно најави санкции за белорускиот претседател Александар Лукашенко.

Претходно оваа недела, Европската унија даде зелено светло за укинување на три белоруски банки од глобалниот систем за пораки SWIFT поради вмешаноста на земјата во нападот на Кремљ.