Исчезна кинескиот милијардер Фан Бао – еден од главните инвестициски банкари во Кина


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Еден од главните кинески инвестициски банкари, милијардеро Фан Бао, е исчезнат без никаква трага, потврдуваат од неговата компанија China Renaissance Holdings, чии акции веднаш по потврдата на оваа информација паднаа 50 отсто.

Бао е водечки деловен посредник во Кина, а меѓу неговите клиенти се врвните технолошки фирми Didi и Meituan, јави Би-би-си.

Компанијата China Renaissance не прецизира колку денови не била во контакт со извршниот директор.

Многумина се загрижени дека ова е пресметка меѓу кинеските власти и деловните и технолошките лидери.

Бао ја основа China Renaissance во 2005 година.

Оттогаш компанијата прерасна во една од водечките финансиски институции во Кина склучувајќи деловни зделки и спојувајќи неколку технолошки фирми во земјата.