Има само 6 вакви во светот, едно од нив оди на аукција – еве која милионска сума се очекува да ја достигне


Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓


Еден од вкупно шесте примероци на Porsche 962 од 1985 година ќе се најде на аукција на 9-ти јуни и може да достигне цена од 9 милиони евра.

Во светот има само шест примероци, а тие беа поттикнати од имиња од светската класа.

Моделот 962 постигнал вкупно 19 победи на легендарната трка. Пред создавањето на групата Ц, производителот од Штутгарт победи 6 пати на Ле Ман. Откако ја започна групата Ц, со 956 и 962 како главни возила, компанијата успеа да го подигне бројот на победи на 13 во 1994 година.

Направени се само шест примероци и овој 962 C е од 1985 година со број на шасија 004. Тој е еден од трите примероци доделени на фабричкиот тим на Ротманс Порше за сезоните на шампионатот за издржливост во 1985 и 1986 година. Неговото деби се случило на изданието на 24 часа Ле Ман во 1985 година, каде што го возеле Џон Вотсон, Верн Шупан и Ал Холберт, иако механички дефект го спречило да ја заврши трката.

Подоцна истата година, 962 C го возат Џеки Икс и Јохан Маас на 1000 км Хокенхајм. За сезоната 1987 година, автомобилот го смени тимот во „Joest Racing“ со возачите Дерек Бел и Ханс-Јоаким Стак зад воланот. Последниот официјален настап на 24 часа Ле Ман беше во 1988 година со возачите Дејвид Хобс, Дидие Теис и Франц Конрад. Севкупно, тој го освои петтото место.

Автомобилот подоцна бил продаден на колекционер во САД, а неговиот сегашен сопственик го купил во 2004 година на Фестивалот на брзина или „Класик на Силверстоун“. Во 2018 година добил целосна реставрација.

Сега RM Sotheby’s ќе биде задолжен за неговата аукција, на настан што ќе се одржи во Ле Ман, Франција на 9 јуни. Тоа ќе биде еден од скапоцените камења на аукцијата, чија продажна цена се проценува меѓу 6 и 9 милиони евра.