Идентификуван напаѓачот во Амстeрдам


Меси против Левандовски -11 ден ↓↓↓Холандските власти соопштија дека мажот кој вчера беше застрелан од полицијата откако избоде две лица со нож на главната градска железничка станица, е 19-годишен Авганистанец, а истражителите не ја исклучуваат можноста екстремизам да е мотив за нападот.

Осомничениот беше испитан во болница. И повредените лица се хоспитализирани, но полицијата не наведе детали за здраствената состојба на тројцата повредени.

Напаѓачот има виза за престој во Германија и амстердамската полиција е во контакт со германските власти.