Актуелно

Идентификуван еден од напаѓачите на Зијадин Села?

Тетова Сот објави фотографија на еден од напаѓачите во Парламентот за кој тврди дека учествувал во претепувањето на градоначалникот на Струга, Зијадин Села, пренесува Макфакс.

Тој е еден од четворицата што, според медиумот, се гледа на видео како го влече Села .

Според пишувањето на Тетова Сот, станува збор за Кире Ѓорѓиевски од Скопје, поранешен член на македонските воени сили за време на војната во 2001 година, а сега вработен во ЕЛЕМ Македонија. Како што се тврди, тој бил близок соработник на поранешниот премиер Никола Груевски и близок соработник на директорот на Државниот архив, Филип Петровски.

Досега Министерството за внатрешни работи приведе 12 учесници во насилните напади во македонскиот Парламент, но според медиумот, не е познато дали меѓу нив е и ова лице.

Advertisements
To Top