И од ќелија ќе правела пари. Руската измамничка вели дека ќе ги продава гаќичките што ги носи во затвор


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба! ↓↓↓Измамничката која светот ја запозна како „лажната наследничка“, Ана Делви Сорокин и од затвор ја докажува својата претприемничка страна, па оваа недела објави нов NFT проект преку кој им нуди на луѓето можност да ја запознаат.

Има и скици и лични предмети од времето поминато во притвор.

– Мојот NFT тим има широк асортиман на предмети кои ги собираме веќе некое време. Се состои од моите затворски пенкала и прибор за пишување што рачно ги дотерав до моите потпишани бели памучни маици и гаќички, рече Делви преку портпаролката.

PageSix телефонски разговарале со Делви, која моментално е во притвор во округот Оринџ, и објасни дека на луѓето им дава само она што го сакаат.

– Луѓето бараа секакви работи, јас добивав секакви барања. Не сакам никому да ги наметнувам моите гаќи, но ако тоа го побараат…, Делви суптилно дава до знаење. На новинарско прашање дали бараат нови или користени гаќички, таа мудро одговара: „Потпишано“.

Некои од фановите ќе добијат шанса лично да се запознаат со Ана.

Дали Делви е загрижена да се сретне со лутите обожаватели кои можеби ќе сакаат лично да ѝ ги земат гаќите? „Претпоставувам дека наскоро ќе дознаам“, рече таа низ смеа. „Јас сум на најбезбедното место што можам да бидам“, додаде таа и истакна дека средбата ќе се одржи преку затворско стакло отпорно на куршуми.

Интересно, Бил Гејтс претходно оваа недела рече дека NFT имаат „анонимност преку која можете да избегнете оданочување, како и сите државни правила“.

Но, Делви вели дека луѓето не треба да се грижат дали ќе бидат измамени. “Имам свој тим и технолошки експерти… Не сум само јас. Имам многу луѓе кои работат за мене и се надевам дека луѓето ќе уживаат во искуството. Немам желба или планирам повторно да направам нешто нелегално”, изјавила Делви.

Таа открива и дека повеќето пораки од обожавателите кои ѝ пристигнуваат додека е зад решетки се позитивни.

„Претпоставувам дека луѓето не сакаат да плаќаат 50 центи за да испраќаат пораки на омраза“, вели Ана, додавајќи дека луѓето најчесто „се идентификуваат со неа или сакаат да го слушнат нејзиното мислење за некои работи“. Добива и предлози за брак. „Мислат дека ако се омажам, ќе ми исчезнат проблемите со депортацијата. Тројца ми понудија да ме посвојат, а сите беа Американци“, рече Делви, која се уште е среде правен процес и се надева дека ќе остане во САД.

Нејзиниот портпарол претходно изјави дека Делви може да се „самодепортира“ во која било земја во која би можела да оди, но одлучила да остане тука за да се бори против своето убедување и депортација.

Во меѓувреме, таа е многу зафатена, со оглед на тоа што покрај во проектот NFT учествувала и во една емисија, работи и на правните детали за лансирање на нејзиниот подкаст и пишува книга.

Таа, исто така, е заинтересирана да се вклучи во реформите во кривичното право бидејќи е „една од ретките луѓе што поминале низ системот и имаат глас“.

Иако Делви се чини дека профитира од нејзините злосторства, измамничката вели дека парите одат кај нејзиниот правен тим и додава дека не сака да изгледа среќна што е во затвор.

„Толку сум мизерна, би сакала да бидам таму“, вели Делви, кој е осудена за измама во банки и луксузни хотели во вредност од околу 200.000 долари, а исто така се обидела да добие заем од 22 милиони долари за да основа елитен уметнички клуб. .

„Лажната наследничка“ била пуштена од затвор минатата година поради добро однесување, но подоцна е повторно уапсена.