Финската премиерка Сана Марин во прва посета на Македонија


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба! ↓↓↓Финската премиерка Сана Марин пристигна во еднодневна работна посета на Република Македонија.

Премиерката Марин во Владата на Република Македонија ја пречека премиерот Ковачевски, кој со претседателката на Владата на Република Финска, согласно агендата, ќе имаат тет-а-тет средба.

Премиерот Ковачевски и премиерката Марин потоа ќе им се придружат на делегациите на двете Влади на билатерална средба на која од наша страна ќе присуствуваат Бојан Маричиќ, заменик-претседателот на Владата за европски прашања, Бујар Османи, министер за надворешни работи и министерката за одбрана Славјанка Петровска.