ХРАНАТА ВЛИЈАЕ НА ЛИБИДОТО: Еве што треба да конзумирате за подобар секс…


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓За да бидете задоволни од сексуалниот живот, обратете внимание на исхрана

Експертите велат дека проблемите со намаленото либидо и ерекцијата настануваат поради недостаток на ацетилохолин во мозокот, па во тој случај треба да јадете зрнеста храна, јајца и интегрални житарици.

„За подобар секс јадете и јаболки, црно чоколадо, и сирење бидејќи содржат фенилетиламин, молекул кој ви нуди убаво чувство и возбудување“, пишува „Менс Хелт“.

Момците се советуваат за конзумирање на авокадо, богат витамин Б6, кој може да помогне да им се зголеми нивото на тестостерон.

За будење на страста кај жените се советуваат бадеми, риба, кои содржат омега 3 масни киселиним, а тие го подобруваат протокот на крвта, а со самото тоа и сексуалното уживање.