Храна која никогаш не треба да ја јадете наутро

Храна која никогаш не треба да ја јадете наутро

Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Дали сте од типот на личност која го зграпчува првото нешто пред вас наутро пред да одите на работа? Дали вашиот појадок обично е нешто како леб со путер, зашеќерени житарки или шолја кафе кога сте навистина притиснати за време?

Иако на сите ни се случува, експертите инсистираат да го започнеме денот со појадок полн со хранливи материи кои го промовираат здравјето на телото и целите за слабеење.

За жал, многу од нашите утрински навики во исхраната се далеку од здрави. Многу од нашите избори се всушност лоши, дури и ако мислиме дека му правиме услуга на нашите тела. Можеби појадокот е најважниот оброк во денот, но погрешната храна може да ви го саботира целиот ден.

Продолжете да читате за да ја откриете храната што треба да ја избегнувате наутро.

Житарици со шеќер и малку влакна

Иако веројатно знаете дека засладените житарки не се најхранливиот избор за појадок, содржината на шеќер не е единственото нешто на кое треба да внимавате. Житариците со ниски влакна и многу јаглехидрати нема да ве заситат, што ќе ве остави гладни долго пред ручекот.

Бел леб

Кој не сака препечено парче леб со намаз што се топи? Меѓутоа, проблемот со редовното јадење на ова за појадок е двоен. Од една страна, проблем е ако преферирате бел леб. Белиот леб се преработува, се отстрануваат сите корисни витамини, особено витамините Б, а црниот леб е подобар избор. Од друга страна, сите намази содржат маснотии, дури и оние со малку маснотии.

Пекарски производи

Без разлика дали тоа е крофна, кифла, кроасан или вафли, ако е во вашиот појадок, не е во ред. Покрај тоа што се направени од бело брашно, содржат и доста додаден шеќер, поради што шеќерот во крвта ќе ви скокне и ќе падне, што ќе ве остави гладни многу порано отколку што треба.

Преработено месо

Преработеното месо е исто така меѓу намирниците кои треба да се избегнуваат за појадок. Главно затоа што се полни со сол, може да ви го подигнат крвниот притисок. Тие исто така содржат и други адитиви како што се нитрити, кои може да го зголемат ризикот од одредени видови на рак, како што е ракот на желудникот.

Јогурт со шеќер и со малку или без маснотии

Меѓу многуте придобивки од јогуртот, тој е и одличен извор на протеини и пробиотици. Пробиотиците се живи бактерии кои можат да го подобрат здравјето на дигестивниот систем. Сепак, многу видови јогурт се полни со додаден шеќер, што ги прави помалку здрави опции. За поздрава алтернатива, пробајте незасладен јогурт кој има поголема содржина на протеини, а ако сакате послатко, можете да додадете исечено, рендано или пасирано свежо овошје.