Градинар од пеколот: Убивал хомосексуалци, ги сецкал и закопувал во саксии


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Канадските полициски служби излегоа со соопштение дека открила остатоци од најмалку шест луѓе во саксии и темели на куќа во северниот дел на Торонто. Куќата и имотот биле сопственост на 66-годишен маж, кој работи како градинар, кој сега е обвинет за серија убиства.

Брус Мекартур бил уапсен минатиот месец и обвинет за убиства на пет мажи кои исчезнале пред неколку години во кварт на Торонто кој со децении е собиралиште на градската хомосексуална заедница.

Полицијата го нарече Мекартур сериски убиец, но е предмет на критики во канадската јавност бидејќи во месеците кога исчезнувале мажите не ја објавила информацијата дека некој ја напаѓа хомосексуалната заедница.

Сѐ уште трае пребарувањето на куќата како и друг имот во потрага по остатоци од тела, и се очекуваат уште обвиненија и можни жртви.

До сега е иденетификувана една жртва, 49-годишниот Ендрју Кинсман, соопшти детективот на полицијата на Торонти Хенк Идсинга на конференција за новинарите пред куќата во која се најдени остатоците. Потрагата по остатоците е отежната поради смрзната земја.