„It“ ги покори американските кино сали – на дебито заработи 117 милиони долари


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Филмот It од Warner Bross и New Line убедливо го освои првото место на американскиот боксофис откако минатиот викенд заработи 117,15 милиони долари.

Филмот ги надмина очекувањата за заработка на дебито од 103 милиони долари и го оствари петтиот најдобар дебитантски викенд во оваа година.

It зад себе го остави и Spider-Man: Homecoming, кој на дебито во јули заработи 117,03 милиони долари.

На второто место се најде филмот Sweet Home Alabama, со заработка од 9 милиони, додека на трето место е The Hitman’s Bodyguard со 4,9 милиони.