ГЕРБ на Борисов освои најголем број гласови на изборите во Бугарија


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


ГЕРБ-СДС на бившиот бугарски премиер Бојко Борисов победи со 25,43 отсто од гласовите на изборите во Бугарија.

Партијата на Кирил Петков и Асен Василев „Продолжуваме со промените“ собрала поддршка од 21,61 отсто или 124.718 гласови. Трета политичка сила е националистичката „Преродба“ на Костадин Костадинов со 11,06 отсто или 63.789 гласови.

ГЕРБ доби 25,43 отсто од гласовите.

Второто место го зазема Продолжуваме со промените со поддршка од 20,21 отсто.

Партијата „Вазраждане“ е четврта со 10,17 отсто од преброените гласови.