Филипче: Засега не се потребни нови рестрикции – да се фокусираме на вакцините, а не на живеењето затворени


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Според министерот за здравство, Венко Филипче, состојбата со корона вирусот во Македонија е мирна и засега нема потреба за нови евентуални мерки.

Како што порача Филипче, луѓето треба помасовно да се вакцинираат и тоа да биде фокусот во наредните неколку месеци.

„Сега нема потреба од нови мерки, затоа што ситуацијата е прилично мирна. Вакцинацијата треба да биде фокусот, а не да живееме во рестрикции. Гледаме дека и Англија, иако има нови случаи, се попуштаат мерките. Да не живееме затворени, туку да се вакцинираме масовно“, порача денеска Филипче.