ФИФА пресече: Роналдо не постигна гол против Уругвај


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Податоците од сензорот поставен во топката потврдиле дека Кристијано Роналдо не бил стрелец на првиот гол на натпреварот против Уругвај, објави денеска I-ES-Pi-En (ESPN).

Ова за американската телевизија го потврдиле од Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) и производителот на топки „Адидас“.

„Дефинитивно можеме да потврдиме дека немаше контакт со топката од Кристиано Роналдо за водечкиот гол на натпреварот“, се вели во соопштението.

Португалците со победата против Уругвај се пласираа во осминафиналето на Светското првенство.

За водечкиот гол на натпреварот Бруно Фернандеш нафрли кон Роналдо и изгледаше дека тој играше со топката, го тврдеше и Роналдо тоа самиот. Сепак, голот ќе остане запишан на Фернандеш.