ФАЦ: Подобри шанси за ЕУ за Македонија отколку за Албанија

Весникот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ во својот денешен текст за состанокот на шефовите на дипломатии на ЕУ во Хелсинки се осврнува на македонските шанси за датум за преговори со Унијата, пренесува Дојче Веле.

„Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика Федерика Могерини, очигледно смета дека шансите во октомври да биде донесена одлука за почеток на преговори за приклучување со Албанија и С. Македонија се подобрени“, оценува уште во првата реченица од текстот посветен на средбата на шефовите на дипломатии на ЕУ во Хелсинки весникот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“.

Натаму се вели:

„По средбата на ЕУ-министрите за надворешни работи со нивните колеги од двете земји, како и од Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора и Србија во Хелсинки, Могерини во петокот изјави дека значењето на проширувањето на ЕУ дошло до израз уште повеќе отколку досега. Одлука за почеток на преговори за приклучување со С. Македонија и Албанија досега нема поради задршките на Франција, Данска и Холандија. Додека Париз укажува на неопходноста ЕУ прво да се зајакне, а потоа да се проширува, во Ден Хаг и во Копенхаген постои загриженост поради состојбата на реформскиот процес во Албанија. Оттука, не се исклучува ЕУ прво да донесе одлука за почеток на преговори со С. Македонија.“

Цитирајќи го шефот на германската дипломатија Хајко Мас дека тој „во овој момент не гледа неопходност за водење одвоена дебата за земјите“, ФАЦ пишува дека Мас „се заложи за одлука во наредните недели“. Освен тоа, весникот пренесува и дека финскиот министер за надворешни работи, Пека Хависто, чија земја сега претседава со Советот на ЕУ, го предупредил Мас оти доколу ЕУ одолговлекува „други држави би се обиделе натамошно да го зголемуваат своето влијание на Балканот“.