Фалеше на историската посета од Ципрас: Каде беше вчера Никола Димитров?


Викендов дерби, до дерби - се враќа клубскиот фудбал! ↓↓↓Во сета таа фама и помпезна атмосфера која вчера владееше пред Влада и во текот на целиот ден, кога премиерот на Грција, Алексис Ципрас, оствари историска посета на главниот град на Македонија и средби со македонскиот политички врв, евидентно беше отсуството на првиот човек на македонската дипломатија, министерот за надворешни работи Никола Димитров.

Министерот Никола Димитров ја пропушти историската средба а јавноста се прашуваше каде е тој. Првиот човек на македонското министерство за надворешни работи беше оправдано отсутен поради патување во САД.

Тој во Вашингтон е учесник на состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на НАТО, што се одржува на 3 и4 април .

Состанокот на кој министерот зема учество е од важно значење за земјава бидејќи Македонија за прв пат активно ќе учествува во својство на поканета земја за членство а Димитров според МНР таму патува на покана на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и американскиот државниот секретар Мајк Помпео.