Авион се сруши кај Солунска глава, загина цело семејство

Aeroexpo

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Цело семејство, татко, мајка и две деца ги загубија животите во падот на малиот авион „цесна“ околу Солунска глава.

Деловите од авионот биле пронајдени на планината Јакупица и наскоро се очекуваат повеќе информации за овој случај.

„Контролната кула последниот контакт со авионот го имала во 16:16 часот и тој летал од Охрид кон Софија. Пилотот поради лошите временски услови се одлучил да слета во Скопје, но по краток временски период побарал дозвола да го продолжи летот кон Софија“, изјави Николче Тасески директор и претседател на УП на М-НАВ.

Авионот пред да исчезне од радарот пилотот пријавил дека има силни турбуленции. Потрагата со два полициски хеликоптери е во тек.