Еве што се слушаше најмногу во 2016


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Музика сè повеќе се слуша преку сервиси за стриминг, а еден од најпопуларните во таа сфера е Spotify кој неодамна ја објави листата со најслушани изведувачи во 2016 година, пренесува harpersbazaar.com.

Топ изведувачи

Drake

Justin Bieber

Rihanna

Twenty One Pilots

Kanye West

Дрејк оваа година собра повеќе од 4,7 милијарди стримови, што е скоро тројно повеќе од претходната година, кога имаше 1,8 милијарди стримови. Ријана е единствениот женски изведувач на севкупната листа.

Еве ја и листата на женски изведувачи

Rihanna

Ariana Grande

Sia

Adele

Fifth Harmony

Топ листа на машки изведувачи

Drake

Justin Bieber

Twenty One Pilots

Kanye West

Coldplay

Топ листа на бендови

ZAYN

FRENSHIP

Anne-Marie

Madeintyo

Rob $tone

Зејн се најде на врвот од листата на нови изведувачи и со тоа потврди дека може да продолжи со музичкиот успех и без One Direction, откако го објави деби албумот Mind of Mine.

Песни со најмногу стримови

“One Dance (feat. Kyla and Wizkid)” – Drake

“I Took a Pill in Ibiza (Seeb Remix)” – Mike Posner

“Don’t Let Me Down (feat. Daya)” – The Chainsmokers

“Work (feat. Drake)” – Rihanna

“Cheap Thrills” – Sia

Albumi s najviše streamova:

Views – Drake

Purpose – Justin Bieber

ANTI – Rihanna

Blurryface – Twenty One Pilots

Beauty Behind the Madness – The Weeknd