Еве го решението: Спас за уморените стапала, како да се решите од болката?! (ВИДЕО)


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Како и во модата, трендовите во фитнес постојано се менуваат, а еден од последите новитети е „тоега“, односно јога за вашите пети.

Овој необичен фитнес тренд ги воодушеви љубителите на јогата, како и сите личности кои имаат проблеми со петите, прстите на нозете и зглобовите.

Специјално осмилени движења за петите во голема мера ги опуштаат мускулите, и покрај редовното вежбање ослободуваат од болка.

„Тоегата“ е добра за сите, без оглед на староста и физичката подготвеност, токму поради тоа што голем број луѓе минуваат многу време на нозе, па постојано чувствуваат притисок, болка и отеченост.

Најдобро би било да ги правите вежбите секојдневно од пет до десет минути, за да ја зголемите флексибилноста, движењето и јачината на петите, стапалата и зглобовите.

Со оваа вежба може да спречите јавување на многу болести, болка во петите, болка во цеваниците. Плус, одлична вежба е и за бремени жени кај кои често се јавува чувствителност на нозете.