Еден од командантите на одредот „Азов“ порача од Азовстал: „Никој не го предал Мариупол“


Викендов дерби, до дерби - се враќа клубскиот фудбал! ↓↓↓Еден од командантите и заменик-врховен командант на Азов, Свјатослав Паламар, во јавување за Вашингтон пост од Мариупол, порача дека украинските маринци и одредот „Азов“ биле опколени во фабриката за челик Азовстал, која е последното упориште на бранителите на Мариупол, но дека тие продолжуваат да пружаат отпор и да се бранат.

Паламар рече дека го одбиле рускиот напад и дека никој не им го предал Мариупол на Русите. Како што се приближува годишнината од Денот на победата на Русија, рускиот претседател Владимир Путин , денеска прогласи победа во Мариупол.

За време на телевизискиот состанок со министерот за одбрана Сергеј Шојгу, Путин им наредил на руските војници да ја опколат фабриката за челик и одлучил да не упаднат во индустриската локација.

Приказната на Паламар е сосема спротивна од она што го кажал Путин. Паламар вели дека украинските борци во Азовстал оштетиле руски воени возила. Тој рече дека два дена руските сили се обидувале да упаднат во фабриката за челик, но дека украинските ловци уништиле три тенкови, две борбени возила на пешадијата, оклопен транспортер и многу пешадија.

„Непријателот не можеше да го заземе Азовстал. Ние сме тука, сè уште никој не го предал Мариупол“, рече Паламар, признавајќи дека неговите трупи се без сила. Тој додаде дека војниците треба да бидат евакуирани во трета земја која би била безбедно засолниште за борците.

„Инсистираме на помош од трета земја за да гарантираме безбеден излез на гарнизонот на територијата на третата земја. Тоа се добри борци, кои се бореа долго, храбро и мојата команда сака да ги спаси нивните животи“, рече тој за Вашингтон пост.

Според Шојгу, околу 2.000 украински војници остануваат во Азовстал. Палмар рече дека руските сили денеска продолжиле со гранатирање на фабриката за челик. Украинскиот претседател Володимир Зеленски на прес-конференција во Киев изјави дека Русија одамна го окупирала поголемиот дел од Мариупол.

Но, тој додаде дека украинските војници останале во делот од градот каде ситуацијата не е променета од вчера. Сè уште не е јасно колку цивили останале во местото. Зеленски рече дека неколку илјади луѓе се уште се кријат во фабриката за челик и дека околу 120.000 цивили се заробени во градот.

Во разговор за Вашингтон пост, Паламар го повика целиот свет да го поддржи Зеленски и да гарантира безбеден излез на цивилите, да ги отстрани ранетите и мртвите и да го евакуира гарнизонот што го брани Мариупол.