Две од децата повредени во несреќата во Бугарија ќе бидат пренесени во Софија


Дерби до Дерби! Комплетен фудбалски викенд ↓↓↓


Две од децата повредени во синоќешната несреќа со српски автобус на автопатот Тракија во Бугарија, утрово ќе бидат пренесени во болницата во Пирогов во Софија.

Едниот од нив ќе биде префрлен на Детска неврохирургија на „Пирогов“, а другиот на операција, јавуваат бугарските медиуми.

Властите соопштија дека нема опасност по животот кај ниту еден од повредените.

Пациентот со ампутиран екстремитет е во добра состојба, и се наоѓа во болницата во Стара Загорје.

Се формира амбулантна организација за носење на децата до граница, од каде што ќе бидат преземени од српските власти.

Психолог веќе разговара со оние кои се сместени во хотел. Клинички психолог на болницата посветува внимание на жителите на медицинската установа.

Претходно полицијата и обвинителството соопштија дека на возачот на автобусот му е одреден 24 часовен притвор. Се чекаат истраги. Главните верзии во оваа фаза се – грешка на возачот или техничка неисправност на автобусот.