Државниот обвинител Јовески: Тврдењата од „Ла Верита“ се шпекулација


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Првиот човек на државното јавно обвинителство, Љубомир Јовески, во изјава за МИА, наводите на италијанскиот весник „Ла Верита“ во врска со фамозната трансакција од 750.000 евра на Меѓународниот Сојуз од страна на Силјан Мицески и постапувањето на обвинителката Вилма Русковска, ги окарактеризира како чиста шпекулација.

Според Јовески, во периодот за којшто пишува весникот Русковска не била раководител на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

-Тоа е чиста шпекулација затоа што во тој период ниту Русковска била раководител на Обвинителствотото за гонење на организиран криминал и корупција, ниту пак има вистина во тоа кој и како се јавувал и за што се јавувал, изјави за МИА, Јовески.

„Ла Верита“ во написот на новинарот Ларис Гајсер објави дека „притворањето на Фросина Ременски делува како битна амортизација со која премиерот Зоран Заев се обидува уште еднаш да се спаси од кривична одговорност“.

-За време на нашето истражување добивме потврда дека Управата за финансиско разузнавање (УФР), сомневајќи се на некои незаконски дејства при трансакцијата на парите на Силјан Мицевски, го замрзнала плаќањето од 750.000 евра извршено во корист на Лилјана Тодоровска. Почитувајќи ги легалните процедури, УФР за потенцијалното кривично дело уредно го известило Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, на чие чело е обвинителката Вилма Русковска. Таа тогаш го имала целото право да определи притвор на неопределено време и да почне истрага“, напиша италијанскиот весник.