Досега има „направено“ 550 деца – доби предупредување да престане или ќе му опнат казна од 100.000 евра


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


46-годишниот Холанѓанец Џонатан Џејкоб Мејер е татко на најмалку 550 деца, а иако го тужат поради страв од инцест, тој сепак донира сперма. Неодамна изјави дека сака свое семејство.

Неговите деца можат да се најдат насекаде низ светот, од нив околу 375 живеат во Холандија, 80 во Германија, 35 во Белгија, четири во Аргентина и две во Австралија, пишува Дејли Мејл.Сега доби и судска забрана да донира сперма.

Во 2007 година, Мејер се регистрирал како донатор на сперма во 11 клиники и во банката за сперма Cryos. Покрај официјалните канали, тој се приклучил на групите на Фејсбук за жени и парови кои не можат да имаат деца. Со текот на годините ги лажел сите, на клиниките тврдел дека само таму ќе донира, а на идните мајки им кажувал дека има само десетина потомци.

На почетокот на годинава, граѓанскиот суд во Хаг му забрани дополнително да донира сперма, а доколку го стори тоа, ризикува казна од 100.000 евра. На прашањето на германските медиуми зошто сака толку многу деца, тој одговорил дека сака да направи нешто значајно со својот живот. Во описот на профилот изјавил дека наликува на холивудските актери Бред Пит и Крис Хемсворт и пејачот на Лед Цепелин, Роберт Плант.

Мајките на децата зачнати со неговата сперма жестоко го осудија откако дознаа за неговата зависност. Кога почнале да се среќаваат со децата со руса кадрава коса и продорни сини очи, основале интернет групи за да најдат други жени кои ги користеле истите шаблони.

– Сакам да ги запознавам, но емотивно чувствувам поврзаност како со внуци и внуки, инаку би ми било премногу, изјави Меијер.

Банката за сперма Cryos ги продала неговите донации за околу 1.300 евра по примерок, иако тврди дека ја донира спермата бесплатно. -Не барам ништо, понекогаш добивам 75 евра, авионска карта или камера, тврди донаторот. Една од мајките на дете зачнато со сперма на Мејер го тужела Холанѓанецот во април, тврдејќи дека неговите постапки го зголемуваат ризикот од инцест.

– Да знаев дека направил повеќе од сто деца, никогаш немаше да го изберам. Кога размислувам за последиците за детето, ми се гади. Многу мајки му рекоа да престане, но тоа не се случи. Одењето на суд беше единствената опција да го заштитам моето дете, рече мајката.

Таа била поддржана и од Тајс ван дер Меер, директор на организацијата Доноркинд, кој и самиот е дете на донатор. -Со ова опасно однесување ги прекршува договорите со клиниките и идните родители затоа што се обврзал да донира сперма за најмногу 25 деца. Во нивните тинејџерски години, неговите деца можеле да се заљубат еден во друг без да знаат дека се биолошки брат и сестра. Шансите се мали, но не и невозможни, рече тој.

Со 17,5 милиони луѓе, Холандија е мала земја. Во 2020 година, нешто помалку од 12 проценти (околу 2,1 милиони) припаѓале на возрасната група од 15 до 24 години. Ван дер Меер, кој сам зачнал 18 деца со донација на сперма, за германските медиуми изјавил дека стравува дека Мејер сака да постави некаков рекорд и дека веќе има околу 1.000 деца.

Ако навистина има 1.000 потомци, тој би бил втор по монголскиот водач Џингис Кан, за кого се верува дека имал до 2.000 деца. Неверојатно, Мејер сè уште донира сперма и тоа само на жени кои веќе имаат негово дете и сакаат друго, што му дозволува неодамнешната пресуда.

На почетокот на овој месец ѝ помогнал на една Холанѓанка, а оваа недела патува во Србија и Италија за да ги посети мајките на некои од неговите деца. Тој за германските медиуми изјавил дека би сакал да се испроба во воспитувањето на сопствените деца, а би сакал да чува барем пет од нив.