Донарума се извини за грешката: Продолжувам со крената глава!

Најталентираниот светски голман, Џанлуиџи Донарума вчера го направи првиот голем кикс во кариерата, кој го чинеше победа Милан на гостувањето во Пескара.

Донарума не ја зафати добро вратената топка од Палета и таа заврши во голот, а „росонерите“ до крајот успеаа само да го израмнат резултатот на 1:1.

„Им се извинувам на соиграчите и фановите за грешката и жалам што не победивме. Дадов се од себе, за жал вакви работи можат да се случат и продолжуват напред со крената глава. Пескара беше добро подготвена, играше одлично, сепак ние имавме шанси да победиме, но немавме среќа“, изјави Донарума.


Paletta G. (Own goal) HD – Pescara 1-0 AC Milan… by Euro2016

„Џиџо треба да остане релаксиран. Вакви грешки им се случуваат и на најдобрите, ќе го направат посилен и ќе му помогнат да порасне. Доколку победевме, ќе се смеевме на оваа ситуација”, изјави тренерот Монтела.