Дипломатските „булдожери“ Хан и Рикер оваа недела во посета на официјално Скопје


1/8 финале на СП: Мегваер пак е главна тема - 15 ден ↓↓↓Најпрвин еврокомесарот за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан, утре ќе оствари средби со македонскиот политички и државен врв во Скопје. А во петок пристигнува и американскиот „политички булдожер“, помошник државниот секретар за Европа и Евроазија, Филип Рикер.

Според официјалната агенда на Хан, ќе се разговара за реформите поврзани со евроинтеграцијата на земјава и очекувањата наесен да биде одрен датум за почеток на пристапните преговори.

Во петок во Скопје треба да пристигне и помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер. Тој доаѓа од Атина каде што имаше средби со шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас, како и со поранешниот премиер, Алексис Ципрас.