Девојката на Бензема го прифати исламот пред заминување во Саудиска Арабија: „Плачев како мало девојче на церемонијата“


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Фудбалскиот ас Карим Бензема е нов член на саудискиот клуб Ал Итихад.

„Јас сум муслиман, Саудиска Арабија е муслиманска земја и затоа сакам да живеам таму.“, изјави тој.

Со него се преселила и неговата девојка Џордан Озуна, Американка која го прифатила исламот поради фудбалерот. „Преминав во ислам. Тоа беше овде во џамијата во Мадрид, мала и интимна церемонија. Плачев како мало девојче“, изјави таа за шпанскиот магазин Yo Dona.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jordan (@jiordyn)

„Направив многу истражување за оваа религија и мислам дека е убава. Бев трогната од сѐ што прочитав за неа, за христијанин кој преминува во ислам, како мене. Навистина скапоцена книга“, додаде таа.

Љубовта на Карим и Џордан стана позната минатата година, откако на почетокот на јули беа видени заедно на јахта. Двојката се запознала во Лион, а како што тврди Џордан, таа тогаш не ни знаела дека се работи за еден од најдобрите светски фудбалери.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jordan (@jiordyn)

„Кога го запознав Карим, не ни знаев кој е. Јас сум Американка, не знам многу за фудбалот”, открила таа еднаш.

Инаку, 32-годишната Џордан е успешна манекенка која се занимава со манекенство од мали нозе, а извесен период работела и како келнерка во Hooters.