Денес во Кривичен пресуда за Мијалков во „Тврдина 2“

Кривичниот суд во Скопје денес треба да ја изрече пресудата за обинетите во случајот „Тврдина 2“ кој е под ингеренции на СЈО.

Во рамки на „Тврдина 2“ обвинети се поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, лидерот на ДПА Мендух Тачи, како и поранешните членови на ДИК, Бедредин Ибраими, Анета Стефановска, Влатко Сајковски и Сашо Срцев.

Според обвинителниот акт, Мијалков побарал од Мендух Тачи да влијае врз членот од неговата политичка партија во ДИК да гласа за носење на одлука во корист на партијата ВМРО-ДПМНЕ.