Актуелно

Денес во Атина средба на Заев со Мицотакис и Сакеларопулу

Македонскиот премиер Зоран Заев, кој моментално е на дводневна работна посета на Грција, со владината делегација денеска ќе разговара со премиерот Кирјакос Мицотакис и со претседателката на Грција, Катерина Сакеларопулу.

Заев во Атина учествува на 24-та тркалезна маса со грчката влада, организирана од магазинот „Економист“ за борбата против пандемијата со ковид-19 и нејзиното влијание врз глобалната и европската економија.

На панелот учествуваат и поранешните претседатели на Србија и Црна Гора, Борис Тадиќ и Филип Вујановиќ, поранешниот премиер на БиХ Златко Лагумџија и спикерот на грчкиот парламент Дора Бакојани. Во македонската делегација се и вицепремиерите за економски и европски прашања, Фатмир Битиќи и Никола Димитров и министерот за надворешни работи Бујар Османи, Заев ќе зборува на панел дискусија за Западен Балкан.

To Top