Денес сончево со умерена облачност

Сончево со умерена, во североисточните делови со значителна облачност и со услови за повремен дожд. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, особено долж Повардарието.

Утринските температури ќе се движат од -1 до 5 степени, додека дневните ќе бидат во интервал од 10 до 20 степени.

Во Скопје и околината слично време со утринска температура околу 4 и дневна до 16 степени.

За време на викендот облачноста ќе се намалува, а и утринските температури ќе се се пониски па во недела наутро на повеќе места ќе се околу нулата. Дневнита температури од утре полека ќе растат и веќе во недела ќе се над дваесетиот степен во регионите на југоистокот.