Дали може да добиете СПИ од бакнување? Еве што треба да знаете

Дали може да добиете СПИ од бакнување? Еве што треба да знаете

Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Иако се ретки, некои СПИ може да се шират преку херпес или плунка.

Иако ризикот е низок, може да добиете сексуално пренослива инфекција (СПИ) – често се користи наместо сексуално пренослива болест (СПБ) – од бакнување.

Херпес, цитомегаловирус (CMV), хуман папиломавирус (HPV) и сифилис може да се шират преку активни лезии (т.е. херпес) или плунка. Спротивно на тоа, не можете да добиете СПИ како кламидија, хепатитис, вирус на хумана имунодефициенција (ХИВ) или трихомонијаза од бакнување.

Прочитајте за да дознаете за СПИ кои можат да поминат преку бакнување и нивните симптоми и третмани.

СПИ што може да ги добиете од бакнување

Можно е да се шират одредени СПИ – вклучувајќи херпес, ХМВ, ХПВ и сифилис – преку бакнување.

„Постојат СПИ кои можат да се шират преку несексуален контакт [како бакнување] кои исто така се шират преку сексуален контакт“, изјави за Health, д-р Марта Рак, доцент по акушерство и гинекологија на Медицинскиот колеџ Бејлор.

Сепак, бакнувањето е генерално активност со низок ризик во споредба со аналниот, оралниот и вагиналниот секс.

„Ова е дефинитивно можност, и има некои [СПИ] за кои се грижиме повеќе од другите кога станува збор за бакнување“, изјави за Health Мајкл Ангароне, DO, вонреден професор по заразни болести на Медицинскиот факултет во Северозападна Фејнберг.

Бакнувањето од уста во уста го зголемува ризикот од одредени СПИ.

Херпес

Два слични вируси – вирусот на херпес симплекс тип 1 (HSV-1) и вирусот на херпес симплекс тип 2 (HSV-2) – предизвикуваат херпес. Може да се заразите со херпес преку контакт кожа на кожа, како што е за време на анален, орален или вагинален секс и додека се бакнувате. Повеќето луѓе се заразуваат со HSV-1 на возраст од 20,30 години

HSV-1 обично предизвикува херпес или меурчиња со треска на непцата, усните, устата или грлото, познат и како орален херпес. Херпесот може да биде црвена или жолта и кора. Тие може да се отворат и да испуштат бистра или жолта течност. Може да имате многу мали херпес кои прераснуваат во една голема херпес.

Други симптоми на орален херпес вклучуваат:

 • Горење, чешање или пецкање во близина на усните или устата
 • Треска
 • Болка при голтање
 • Воспалено грло
 • Отечени жлезди

ХСВ-2 обично предизвикува генитален херпес, но може да предизвика херпес околу или на устата ако практикувате орален секс, рече д-р Гревс. Потоа можете да го ширите HSV-2 преку контакт уста до уста.

Цитомегаловирус (ЦМВ)

ЦМВ е вирус на херпес кој може да се шири преку плунката додека се бакнувате. Околу 50% до 80% од луѓето во САД имаат ЦМВ до 40-годишна возраст. Многу луѓе со ЦМВ не знаат дека ја имаат инфекцијата бидејќи ЦМВ често не предизвикува никакви симптоми.

ЦМВ понекогаш предизвикува симптоми поврзани со грип како:

 • Замор
 • Треска
 • Губење на апетит
 • Нелагодност или општо непријатно чувство
 • Болки во мускулите
 • Осип
 • Воспалено грло
 • Отечени жлезди
 • ХПВ

Постојат над 200 типови на ХПВ, од кои некои се шират преку длабоко бакнување со јазик и орален секс.

Оралниот ХПВ често не предизвикува никакви симптоми, па многу луѓе не знаат дека ја имаат инфекцијата. Како резултат на тоа, оралниот ХПВ лесно може да помине од човек на човек. ХПВ може да предизвика орален карцином кај некои луѓе.

Сифилис

Сифилисот се шири со директен контакт со рана, која обично се наоѓа на или околу анусот, усните, устата, пенисот, ректумот или вагината.

Симптомите на сифилис може да вклучуваат:

 • Осип на кожата
 • Треска
 • Цврсти, тркалезни и безболни рани на местото на инфекција
 • Отечени лимфни јазли

Ризикот од заразување со сифилис од бакнување е мал, вели д-р Гревс.

Гонореја

Гонорејата е честа СПИ кај адолесцентите.9 Гонорејата обично се шири преку незаштитен анален, орален или вагинален секс и може да се пренесе од мајка на фетус за време на бременоста. Може да добиете гонореја ако ги допрете очите со заразени течности.

Истражувањата покажаа дека оралната гонореја може да се прошири преку бакнување. Оралната гонореја обично не предизвикува симптоми, а повеќето случаи исчезнуваат во рок од седум дена.

СПИ што не можете да ги добиете од бакнување

Некои СПИ не се пренесуваат преку секојдневен контакт, вклучително и бакнување, како што се:

Кламидија: Бактеријата Chlamydia trachomatis ја предизвикува оваа вообичаена СПИ. Може да добиете кламидија преку незаштитен анален, орален или вагинален секс. Течностите пред ејакулација, спермата и вагиналните течности може да носат C. trachomatis. Може да добиете кламидија ако ги допрете очите со заразени течности. Кламидија може да се прошири од мајка на фетус во текот на бременоста.

Хепатитис: Ова предизвикува воспаление на вашиот црн дроб. Постојат неколку видови на хепатитис, како што се хепатитис Б и Д, кои може да се шират преку незаштитен сексуален контакт. Плунката не носи хепатитис Б, така што не можете да ја заразите преку бакнување. Исто така, не можете да добиете хепатитис Д преку бакнување.

Вирус на хумана имунодефициенција (ХИВ): Овој вирус може да се шири преку крвта, мајчиното млеко, ректалните течности, течностите пред ејакулација, спермата и вагиналните течности. Може да се заразите со ХИВ со незаштитен анален или вагинален секс или споделување на реквизити за дрога како игли. ХИВ не се шири преку плунка, пот или урина. Ретко ХИВ се шири преку бакнување ако и двете лица имаат крварење на непцата или рани.

Трихомонијаза: Течностите пред ејакулација, спермата и вагиналните течности може да го носат паразитот што предизвикува трихомонијаза, или „трич“. Трих често се шири преку незаштитен вагинален секс и контакт вулва-вулва. Може да се заразите и со допирање на очите или со користење на секс играчки со заразени течности.

Како се третираат оралните СПИ

Третманот зависи од причината за оралните СПИ.

На пример, херпесот предизвикан од орален херпес често поминува самостојно во рок од една до недели.

 • Домашните третмани кои можат да помогнат во намалувањето на симптомите вклучуваат:
 • Нанесете мраз или топла крпа за миење на погодената област за да ја ублажите болката
 • Чистење на херпес со антисептик сапун и вода
 • Јадење пупки со вкус на овошје
 • Гаргара ладна вода или исплакнете со солена вода
 • Не конзумирање цитрус, топли пијалоци или солена и зачинета храна
 • Користење на Tylenol (ацетаминофен) за намалување на болката
 • Може да земате антивирусни лекови, вклучувајќи ацикловир, фамцикловир и валацикловир, за да ја намалите фреквенцијата на епидемии на херпес. Сепак, оралниот херпес е хронична инфекција, така што антивирусните средства не можат да го излечат. Можеби ќе треба континуирано да земате антивирусни лекови ако често добивате херпес.

Како и оралниот херпес, ЦМВ и оралниот ХПВ често се повлекуваат без лекови. Може да земете лекови против болки или да гаргарате солена вода за да помогнете во лекувањето на ЦМВ. Луѓето со слаб имунолошки систем може да имаат потреба од терапија со антитела или антивирусни лекови.

Пеницилинот, антибиотик, помага во лекувањето на сифилисот. Може да земете доксициклин ако сте алергични на пеницилин.

Како да се спречат орални СПИ

Спречувањето на орални СПИ може да биде тешко. Луѓето честопати веројатно нема да побараат нечија целосна сексуална историја пред првиот бакнеж.

Сепак, лекарите велат дека постојат неколку начини да го намалите ризикот, како што се:

Поставувајте прашања: Бакнувањето има тенденција да се случува спонтано, и малку е веројатно дека ќе имате разговор за сексуалната историја пред да бакнете некого. Сепак, повеќе е во ред да се прашувате и да бидете отворени за сексуалното здравје пред да бакнете некого, истакна д-р Гревс.

Не бакнувајте некого со херпес: помала е веројатноста да добиете херпес или сифилис ако некој нема епидемија отколку ако има активна лезија.

Практикувајте моногамија: Да се биде моногамен со еден партнер кој нема СПИ значи дека нема да имате изложеност, рече д-р Гревс.

Брз преглед

Бакнувањето е генерално активност со низок ризик во споредба со аналниот, оралниот и вагиналниот секс. Сепак, СПИ, како што се херпес, ХМВ, ХПВ и сифилис, може да се пренесат преку активни лезии или плунка.

Повеќето орални СПИ исчезнуваат сами од себе. Земањето лекови против болки и гаргара со солена вода може да помогне во лекувањето на оралниот херпес и ЦМВ. Некои луѓе може да бараат антибиотици или антивирусни лекови за лекување на орални СПИ. Консултирајте се со давател на здравствена заштита ако развиете симптоми на орална СПИ или сте имале неодамнешна изложеност на СПИ.