Спорт

Чупиќ и Јотиќ во идеалниот тим на колото во ЛШ

Ракометарите на Вардар и на Еурофарм Работник, Иван Чупиќ и Ловро Јотиќ се најдоа во тимот колото на Лигата на шампионите во изборот на ЕХФ.

Чупиќ во победата на Вардар над Порто од 32:27 учествуваше со дури седум постигнати голови. Седум голови постигна и Јотиќ во поразот на Еурофарм од 24:25 од Савехоф.

Идеален тим на 2.коло во ЛШ во избор на ЕХФ:

Лево крило: Себастијан Бартолд (Алборг)
Лев бек: Ловро Јотиќ (Еурофарм Работник)
Плејмејкер: Никола Карабатиќ (ПСЖ)
Десен бек: Харалд Раинкинд (Кил)
Десно крило: Ива Чупиќ (Вардар)
Пивот: Хендрик Пекелер (Кил)
Голман: Жоан Ледо Менендез (Бидасоа).

Advertisements
To Top