Брза детоксикациска диета која трае само два дена

Брза детоксикациска диета која трае само два дена

Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Вишокот сол често е одговорен за брзото зголемување на 2 или 3 килограми. Брзата детоксикациска диета ќе ви помогне да се ослободите од нив за многу кратко време, два дена. И без никакви здравствени ризици.

Изгледа неверојатно, но по само неколку дена јадење грицки и брза храна, вагата веднаш покажува 2 или 3 килограми вишок. Не паничете, со оваа диета ќе се ослободите од нив исто толку брзо како што дошле и без да го загрозите вашето здравје, ја создала д-р Марија Изабел Белтран.

Ако обично се храните здраво и јадете умерени порции, не добивате 3 килограми одеднаш. Веројатно сте земале повеќе сол отколку што обично земате. Ова доведува до зголемување на телесната тежина, што речиси целосно се должи на задржување на течности. А може да биде придружена со гасови, надуеност и чувство на непријатност во стомакот.

Брза детокс диета: Како да изгубите три килограми за два дена

Идејата е да се ослободите од ненадејно насобраните килограми со придржување до дводневна диета која има за цел да спречи задржување на водата во телото. Тоа е само два дена. Веројатно нема да се чувствувате воопшто гладни бидејќи вашиот дигестивен систем веројатно е затрупан – затоа се чувствувате толку надуено и тешко.

Диетата се состои од ултра ефикасна супа против задржување на течности во телото и лесно мени базирано на многу диуретично овошје и зеленчук во комбинација со лесни протеини. На крајот од главните оброци пијте чај за да го исфрлите вишокот вода од телото.

Најефективната супа за чистење

Чорбата за детоксикација е направена од високо прочистувачки зеленчук како кромид, праз, целер, магдонос, моркови и репа, но содржи и корен од ѓумбир, мудрец и семки од анасон. Има 3 состојки кои вообичаено не се вклучени во супата, но се многу ефикасни за активирање на диурезата, намалување на воспалението и дополнително придонесуваат за чувството на ситост.

Ѓумбир.

Има антиинфламаторно дејство и во исто време помага во контрола на апетитот и стабилизирање на гликозата во крвта. Покрај тоа, го потиснува гладот.
Мудрец.

Ова растение е одличен сојузник за жените. Не само што е чиста магија против задржување на течности, туку и ослободува гасови, го стимулира варењето и е одличен регулатор на хормоните, па затоа е идеален доколку надуеноста е поради овој тип на проблем.
Семе од анасон.

Тој е одличен карминатив, што значи дека спречува гасови. Покрај тоа, го олеснува варењето.
Брза детоксикациска диета: Рецепт за супа против задржување


Состојки за 1 литар вода:

 • 1 голем кромид
 • 1 праз (вклучувајќи го зелениот дел)
 • 1 морков
 • 1 стебленце целер
 • 1/2 китка магдонос
 • 1 см корен од ѓумбир
 • 3-4 листови жалфија (по можност свежи, но можете да користите и сушени)
 • 1/2 лажица семе од анасон

Подготовка:

 • Исчистете го и исечете го зеленчукот.
 • Во тенџере ставете ги сите состојки и прелијте со литар вода. Загрејте додека не зоврие.
 • Намалете ја температурата и оставете да се готви поклопено 30 минути.
 • Кога ќе се олади, процедете.
 • Идеално, треба веднаш да направите количина за два дена.

Како изгледа менито за 2 дена?

Тие се организирани во три оброци – појадок, ручек и вечера – и 2 утрински или попладневни закуски. Можете исто така да пиете чаша топла супа или чај помеѓу оброците. Пладневната храна се состои од салата со состојки кои имаат некои фиксни состојки и други кои можете да ги изберете според вашиот вкус според листата што ви ја даваме подолу.

За вечера се јаде манџа од тиквички или праз. И двете се направени само со пржен кромид и целер со многу малку масло и соодветен зеленчук. Се прелива вода само да го покрие зеленчукот и се става малку бибер – без сол! Доколку сакате малку да го подобрите вкусот на поташот, додадете малку ѓумбир или куркума.

Може да се јаде варено пилешко, печена (не пржена) риба и јајца. Без десерт. Наместо десерт, треба да пиете чај за цедење направен од еднакви делови: корен од глуварче, трн и лист од бреза. Се подготвува така што една лажичка од смесата се прелива со шолја врела вода и се остава да отстои половина час. Потоа се цеди и се пие незасладено. За ужина, можете да јадете едно овошје од листата подолу.

Состојки за правење салата

 • 4-те задолжителни состојки се како што следува:
 • основата е зелена салата
 • 1/4 голем или 1/2 мал морков
 • 1/4 јаболко исечкано на коцки
 • микроби

Друг зеленчук што можете да го додадете во салатата (не повеќе од 2 или 3 во мали количини): краставица, кромид, стебленце целер, аспарагус, бебешки спанаќ, блитва и ендив.

Брза детокс диета за елиминирање на вишокот вода: Кои овошја се дозволени

 • јаболко
 • Круша
 • Киви
 • Ананас
 • Банана

Ова е многу важно!
Со оглед на тоа дека се работи за диета која има силно дејство против задржување, идеално е да се вечера рано, помеѓу 7 и 8 попладне. И потрудете се да не пиете премногу течност потоа, за да не станувате во текот на ноќта да одите во тоалет.

Запомнете, тоа е дводневна диета, па затоа не треба да ја продолжувате надвор од даденото време. Идеално би било после диетата да продолжите со лесна диета и повремено да го пиете споменатиот чај. Можеби нема да забележите губење на тежината веднаш по завршувањето на диетата, бидејќи ефектот на дренажа може да трае неколку дена.