Бингати и Jacob & Co. ќе поставуваат нов рекорд „по вертикала“


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Новиот облакодер поставен да го трансформира хоризонтот на Дубаи ќе има сложена круна начичкана со кубиња слични на дијаманти.

Зградата, која треба да биде завршена следната година, ќе има повеќе од 100 ката, но нејзината точна висина се уште не е соопштена.

Соединувајќи го своето богато наследство и архитектонските и хоролошки кодови, наградуваниот инвеститор од ОАЕ Бингати се здружува со луксузниот накит и брендот за часовници Jacob & Co за да го претстави најновото обележје на Емиратите.

Дизајниран да стане највисоката станбена кула во светот, Бурџ Бингати оддава почит на сложената конструкција на часовниците и естетиката на скапоцениот накит на неговиот производител. Издигнувајќи се високо над градскиот пејзаж, ултра луксузната хиперкула формира витка силуета на врвот со елегантна круна слична на кристал.

Со над 100 ката, Бурџ Бингати наскоро ќе ја надмине њујоршката кула Централ Парк, моментално највисоката станбена кула во светот, која стои со горди 472 метри.

Облакодерот ќе воведе нова ера на луксузно живеење, нудејќи ексклузивни станбени искуства во просперитетната област Бизнис Беј во градот. Во својот врв, најлуксузните пентхауси ќе имаат неограничен панорамски поглед на раздвижениот град. Секој од нив ќе биде именуван по водечките часовници на Jacob & Co, со детали за ентериерот дизајнирани од самиот глобален бренд во неговиот препознатлив стил.

Бурџ Бингати, исто така, ќе биде дом на повеќе луксузни удобности, вклучувајќи бесконечен базен со поглед на центарот на Дубаи, луксузен спа центар и теретана. Посветен консиерж тим ќе нуди a la carte услуги како што се дневна нега, телохранители, возачи и приватни готвачи.