Барса стравува, Умтити потврди: Имам понуди, се е можно!


Топ 10 најголеми фудбалски дербија


Иднината на Самуел Умтити веќе подолго време е главна тема во спортските медиуми, а после оваа негова изјава, јасно е дека е неизвесно каде ќе ја продолжи кариерата.

Имено, Умтити во разговор со француските медиуми откри дека има неколку понуди од заинтересирани клубови.

„Вистина е дека има заинтересирани клубови кои веќе ми испратија понуди. Но, тоа во моментов не ме интересира бидејќи сум фокусиран на завршетокот на сезоната. Меѓутоа, во фудбалот работите се случуваат брзо. Свесен сум дека откупната клаузула од 60 милиони евра не е голема. Сега размислувам само на теренот, останатото ќе го решам кога ќе заврпи сезоната“, изјави Умтити.

Иако медиумите тврдеа дека Барселона му нуди нов договор, Умтити потврди дека преговорите се уште не се започнати.

„Барселона се уште не започнала преговори со мојот агент. Можеби клубот сака да ми понуди нов договор, но се уште ништо не е отворено. Во фудбалот се е можно, видовте што се случи со Нејмар“, заклучи Французинот.