Австрискиот канцелар Себастијан Курц си поднесе оставка


Финале Лига на шампиони: Манчестер Сити го „брка“ Пандев, Интер нема да се предаде!


После обвиннувањата кои беа адресирани на негово име, австрискиот канцелар Себастијан Курц поднесе оставка од челната политичка функција во Австрија, јави ДПА. Доцна попладнево тој потврди дека се повлекува од премиерската функција.

Овој потег доаѓа откако австриските обвинители го именуваа конзервативниот политичар како осомничен во случај на корупција поврзана со употреба на јавни средства за плаќање позитивно медиумско покривање.

– Мојата земја ми е поважна од мене, рече Курц.