Агелер официјално положи заклетва за американска амбасадорка во Македонија


Дерби во Англија, Столе против кралевите во Мадрид ↓↓↓


На посебна церемонија во американскиот Стејт департмент, новата амбасадорка на САД во Македонија, Анџела Агелер, ја положи официјалната дипломатска заклетва, соопшти на Твитер профилот Американската амбасада во Скопје.

Агелер е дипломатка од кариера на Високата служба за надворешни работи, а до неодамна беше заменик-шеф на мисијата на САД во Пакистан каде што служеше и како привремена в.д. амбасадорка.

Во нејзината кариера претходно работела како советник за односи со јавноста во амбасадата на САД во Париз, а работела и во Њу Делхи, Ханој и Вашингтон.

Во својата богата диломатска кариера Агелер работела и во Скопје, како дел од тимот за односи со јавност во американската амбасада. Таа зборува и македонски јазик, а знае и француски и малку хинди.

Таа во земјава доаѓа на местото на досегашната амбасадорка Кејт Мери Брнз.