668 нови случаи на Ковид-19 во Македонија во последните 24 часа

Во последните 24 часа, според евиденцијата на Институтот за јавно здравје, од направени 3.974 тестови, а регистрирани се 668 новозаразени со коронавирусот, од кои 81 лице со ковид-19 се зарази по втор пат. Седум лица починале како компликација од ковид-19, сите имале претходни болести.

Новите случаи на ковид-19 се регистрирани во следните градови:

Скопје – 340, Битола – 43, Куманово и Струмица – по 33, Охрид – 30, Прилеп – 23, Тетово – 22, Кавадарци, Велес, Штип и Кичево – по 15, Гевгелија – 11, Струга и Богданци – по 9, Гостивар, Неготино и Свети Николе – по 8, Ресен и Дебар – по 5, Кочани, Крива Паланка и Демир Капија – по 3, Радовиш, Делчево и Македонски Брод – по 2, Берово, Валандово, Виница, Кратово, Крушево и Демир Хисар – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (668), регистрирани се 81 реинфекции.

Регистрирани сe 887 оздравени пациенти од: Скопје – 621, Битола – 39, Куманово – 36, Кавадарци – 32, Велес – 31, Неготино – 19, Гевгелија – 13, Тетово и Кичево – по 11, Прилеп и Гостивар – по 10, Ресен – 8, Штип – 5, Охрид, Богданци, Свети Николе, Кочани, Крива Паланка и Демир Капија – по 4, Струмица, Радовиш, Делчево и Пробиштип – по 3, Берово – 2, Струга, Македонски Брод и Валандово – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 7 починати лица: 3 починати лица од Прилеп (80г, 80г и 81г), 2 починати лица од Скопје (78г и 82г) и по едно починато лице од Куманово (75г) и Струга (60г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Кај сите 7 починати лица се регистрирани коморбидитети.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, дополнително нема пријавени починати лица.

Направени се 3.974 тестови преку: ИЈЗ-270, ЦЈЗ Скопје-91, ЦЈЗ Битола-98, ЦЈЗ Прилеп-48, ЦЈЗ Тетово-2, ЦЈЗ Куманово-65, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–321, Жан Митрев (Филип Втори)-62, Авицена-71, Биотек-101, Систина-51, лабораторија Лаор-132, Синлаб-8, Ремедика-0, Плодност-41, Генеа-10, Никоб Лаб-295, ВФВ Медикал-43, Ели Медика-30, Ројал Медика–19, Спектра-ММ-9, Рапид Лаб–20, Жан Митрев Струмица–15, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-13, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.153.

Досега во земјата се направени вкупно 1.870.093 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 293.328, бројот на оздравени пациенти е 276.835, на починати е 8.898 а бројот на активни случаи изнесува 7.595.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 135.758, Активни 4.205
Куманово 16.013, Активни 333
Битола 14.050, Активни 373
Прилеп 13.429, Активни 244
Тетово 13.300, Активни 290
Кавадарци 9.982, Активни 234
Гостивар 9.321, Активни 135
Велес 9.293, Активни 297
Охрид 8.459, Активни 176
Штип 7.879, Активни 108
Струмица 7.863, Активни 212
Кичево 5.325, Активни 122
Кочани 4.908, Активни 68
Струга 4.615, Активни 83
Гевгелија 4.166, Активни 111
Неготино 3.582, Активни 111
Свети Николе 2.615, Активни 43
Ресен 2.554, Активни 67
Радовиш 2.475, Активни 73
Крива Паланка 2.348, Активни 40
Делчево 1.879, Активни 19
Берово 1.704, Активни 20
Дебар 1.599, Активни 49
Валандово 1.516, Активни 38
Виница 1.362, Активни 18
Пробиштип 1.281, Активни 6
Богданци 991, Активни 36
Кратово 924, Активни 20
Крушево 873, Активни 16
Демир Хисар 811, Активни 16
Македонски Брод 683, Активни 11
Демир Капија 541, Активни 9
Македонска Каменица 519, Активни 1
Пехчево 456, Активни 9
Дојран 254, Активни 2