5 работи што мора да ги правите пред 8 часот за поздрав почеток на денот

5 работи што мора да ги правите пред 8 часот за поздрав почеток на денот

Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Ако сте како повеќето луѓе, почетокот на денот веројатно не е проследен со она што се нарекува „излив“ на утринска енергија…

Уште повеќе, ако никогаш не ви било природно да се разбудите рано, односно се сметате себеси за ноќна птица, веројатно секое утро се соочувате со големи предизвици. Денот е веќе напреднат, а вие станувате напладне и до крајот на денот се тркате со обврските и се што би сакале да правите.

Дозволете ни да ви поставиме едно клучно прашање: дали се чувствувате многу попродуктивни кога го започнувате денот во пристојно време и дали се е полесно во текот на тој ден? Ако вашиот одговор е „да“, тогаш дефинитивно треба да работите на некои навики.

Кога имаме продуктивно утро, каде што не брзаме во последен момент и трчаме наоколу, туку полека ги завршуваме задачите, се чувствуваме подобро – и физички и психички. За да го постигнете ова чувство на исполнетост и насока, обидете се да вклучите неколку корисни навики во вашата утринска рутина кои можат да ви помогнат да го започнете денот правилно.

Еве пет работи кои треба да ги правите секое утро (во најидеални услови – пред 8 часот) за да имате поздрав и попродуктивен ден.

Започнете го денот со здрав појадок

Разбираме дека ова звучи како повторување на веќе добро познатото, но не може доволно да се нагласи колку е важно! Ако не постите наизменично, започнувањето на денот со здрав појадок има огромни придобивки. Покрај тоа што ви помага да ги внесете хранливите материи што му се потребни на вашето тело наутро, појадокот помага и во зајакнување на вашата енергија и метаболизам во текот на денот. Јадењето здрав појадок ја намалува веројатноста дека ќе бидете гладни во средината на утрото и ќе посегнете по пет крофни. Појадокот игра клучна улога во одржувањето на метаболизмот, мускулната маса, здравјето на срцето, стабилното ниво на шеќер во крвта и одржувањето на здрава тежина. За да направите балансиран појадок, важно е да вклучите јаглени хидрати, здрави масти и протеини. И да, јаглехидратите се всушност добри! Еден одличен избор е тост од цели зрна со путер од кикирики и овошно смути со протеински прав и бадемово млеко.

Вежбајте или одете на пешачење

Вежбањето наутро може да биде неверојатно, под услов да имате мотивација да го правите тоа. Ова ви овозможува прво да решите една од најтешките задачи во денот и да се чувствувате задоволно! Се разбира, не е лесно за секој да стане во 5 часот наутро и да го одработи тренингот, тоа бара посветеност и е предизвик, но чувството за постигнување по утринскиот тренинг и енергијата што ја носи во текот на денот дефинитивно вреди напор. За да си олесните, можете да ја подготвите облеката за вежбање од претходната вечер, за да не треба да размислувате за тоа наутро. Ако сакате да уживате во ужина пред тренинг, подгответе и здрава ужина. Не заборавајте на додатоците како слушалки или друга опрема за вежбање што ви треба. Ако не ви е удобно со целосен тренинг наутро, и тоа е во ред! Дури и кратка прошетка од 20 минути може позитивно да влијае на нивото на вашата енергија. Вклучувањето во активност наутро може да помогне во подобрување на метаболизмот, спиењето, самодисциплина и ментална и физичка благосостојба.

Пијте вода

Колку и да се важни здравата храна и фитнесот за вашето здравје, водата е апсолутно неопходна. Често слушаме дека треба да пиеме повеќе вода, но колку всушност ја практикуваме? Многу луѓе велат дека едноставно се преродиле откако се „присилиле“ да пијат 3 литри вода дневно. Оваа практика го зголемува нивото на енергија, ја зголемува продуктивноста и го подобрува сонот. Да не зборуваме за подобар изглед на кожата, косата и ноктите. Затоа секој од нас веднаш по станувањето треба да посегне по чаша вода. Не се препорачува да пиете голема количина вода веднаш по будењето, бидејќи тоа може да предизвика непријатност во стомакот. Но, пиењето вода во првите 30 минути до еден час по будењето дефинитивно може да ја подобри вашата енергија и мобилност.

Медитирај или води дневник

Првите неколку наведени точки се фокусираа главно на физичкото здравје, но не смееме да ја занемариме важноста на менталната и емоционалната благосостојба. Разбираме дека има луѓе кои се скептични за медитацијата или пишувањето дневник. Иако и двата методи се одлични за менталното здравје, на некои можеби нема да им се допаднат. Кое е најдобро за вас, обидете се секое утро да одвоите 10 минути за медитација или дневник. Докажано е дека има бројни здравствени придобивки и е фантастичен начин да го започнете денот. Овие практики помагаат да се управува со стресот, да се зголеми самосвесноста, да се поттикне креативноста, да се развие трпеливост и да се помогне во справувањето со негативните емоции. Двата пристапа можат да ви помогнат да го започнете утрото чувствувајќи се помирно и да го носите тоа чувство со себе во текот на денот.

Добро истегнување

Голем дел од постигнувањето на фитнес цели и одржувањето на физичкото здравје е посветеноста на истегнување. Иако можеби не звучи толку возбудливо како вежбањето или спортските активности, истегнувањето е исклучително корисно! Дури и ако не сте голем љубител на истегнување, со текот на времето ќе сфатите дека тоа е исто толку важно за флексибилност, зајакнување на мускулите и превенција од повреди како и редовно вежбање. Истегнувањето придонесува за подобрување на здравјето и флексибилноста на телото. Со вградување на 10-минутна рутина за истегнување во вашата утринска рутина, особено ако вежбате, можете значително да го подобрите целокупното здравје и флексибилност.